I remember of you linking modern Indesit machines (so do I

)
So I selected a model that uses 60 L of water per wash and did the math for you:
Model "IWE 7168 B" 7 kg wash.
It has a staded consuption of 1,19 kWh of energy for a 60°C wash.
At 40°C the energy consuption would be some 30% less, so let's say 0,83 kWh.
Cold wash would be 0,25 kWh.
To have the price to run the machine just add up the terms multiplied by utility cost and voilà!
With my rates it would be:
1,19 kWh x 0,21 €/kWh = 0,25 Euro for the electricity at 60°C
0,83 kWh x 0,21 €/kWh = 0,18 Euro for the electricity at 40°C
0,25 kWh x 0,21 €/kWh = 0,05 Euro for the electricity at cold
Detergent cost assuming 20 cents per wash.
Water cost at 2,50 euros per 1000 litres
60 litres x 2,50€ / 1000 l = 0,15 Euro per wash
Ammortization over 10 years of the machine at 250 washes per year, with a purchase cost of 330 GBP (379 Euro)
379 Euro / 2500 washes = 0,15 Euro
So, assuming 20% washes at 60°C, 60% washes at 40°C, 20% washes in cold you have an average cost per wash of 0,17 Euro:
The total average cost per wash of the machine in the end would be
_________________________________________________
0,17 + 0,15 + 0,5 + 0,20 = 0,67 Euro per wash
over the total estimated lifetime of the machine
_________________________________________________