laundromat
Well-known member
Rum
Today I made one with Butter Rum extract and a Rum flavored icing.We have a local health food store and restaurant called "Nature's Table"where I buy goat's milk and unbleached flour.I took a few slices to the owner,Susan and walked across the street to get bills for $500 worth of quarters from the Laundromat we own and operate.Before I finished crossing the street,Sue ran out saying "Fabulous Chuck!"and she wants me to sell it there by the slice as well as whole cakes.So,today, I am making four. Two whole ones and two I'll cut up.Whole cakes will sell for $12.Slices sell for $2.She gets 20%of the profit.She is already selling our home grown vegetables from our 1 acre garden and fast!Next Friday,Nature's Table has live entertainment and almost everybody goes to have a great time.I'm glad we have resources like NT where I can go for a great meal and meet nice folks.Lots of them know me from coming to get propane and are glad I participate in trying to help in saving our environment.Sue bought a Crosley (FRIGIDAIRE Affinity) set from us for NT's linnens and table cloths.She told me,after using them a few months,that she now brings her wash in from home to wash at her store.When she noticed how much cleaner her table cloths and aprons were getting,she brought a load of clean towels from home and was amazed to see how dirty they still were.She then bought a nice gas commercial Vulcan Hart 48"8 burner two oven range I got from a commercial Swiss laundry owner to cover a bad check he wrote for 8 22 gallon tanks of propane.That was almost $2000.The range was built in 2006 and just needed a good scrubbing and we sandblasted the grates and burners,replaced the oven door springs and reset the thermostats on the ovens.I sold it to Sue for $4500.She loves it and I gave her VH's toll free number in Dundalk,MD.She is ordering two new racks so she can bake more than now because currently each oven has only one rack.
Today I made one with Butter Rum extract and a Rum flavored icing.We have a local health food store and restaurant called "Nature's Table"where I buy goat's milk and unbleached flour.I took a few slices to the owner,Susan and walked across the street to get bills for $500 worth of quarters from the Laundromat we own and operate.Before I finished crossing the street,Sue ran out saying "Fabulous Chuck!"and she wants me to sell it there by the slice as well as whole cakes.So,today, I am making four. Two whole ones and two I'll cut up.Whole cakes will sell for $12.Slices sell for $2.She gets 20%of the profit.She is already selling our home grown vegetables from our 1 acre garden and fast!Next Friday,Nature's Table has live entertainment and almost everybody goes to have a great time.I'm glad we have resources like NT where I can go for a great meal and meet nice folks.Lots of them know me from coming to get propane and are glad I participate in trying to help in saving our environment.Sue bought a Crosley (FRIGIDAIRE Affinity) set from us for NT's linnens and table cloths.She told me,after using them a few months,that she now brings her wash in from home to wash at her store.When she noticed how much cleaner her table cloths and aprons were getting,she brought a load of clean towels from home and was amazed to see how dirty they still were.She then bought a nice gas commercial Vulcan Hart 48"8 burner two oven range I got from a commercial Swiss laundry owner to cover a bad check he wrote for 8 22 gallon tanks of propane.That was almost $2000.The range was built in 2006 and just needed a good scrubbing and we sandblasted the grates and burners,replaced the oven door springs and reset the thermostats on the ovens.I sold it to Sue for $4500.She loves it and I gave her VH's toll free number in Dundalk,MD.She is ordering two new racks so she can bake more than now because currently each oven has only one rack.