3beltwesty
Well-known member
- Joined
- Nov 29, 2010
- Messages
- 1,057
Here are the measured results of Tests #2 and #3; plus Yesterdays test #1
Test#1 24 Lbs (11 Kg) 13 US gallons ( 49 L ) used 0.18 KWHR used 55 minute total cycle. Machine sensed this as 2 out of 4 bars as a load.
Test#2 16 Lbs (7 Kg) 11 US gallons (42 L) used 0.15 KWHR used 55 minute total cycle. Machine sensed this as 1 out of 4 bars as a load.
Test#3 1.5 to 2 Lbs (0.8 Kg) 8 US gallons (30 L)used 0.09 KWHR used 20 minute total cycle. Machine sensed this as 1 out of 4 bars as a load.
Tests #1 and #2 were with warm wash and cold rinse; Test #3 was a short wash with hot wash and cold rinse.
Note both the power and water used varies with the load level and one uses more water and power per Lb of clothes with a smaller load.
Here water is about a penny a gallon; electric rates are about 14.5 cents/kwhr
Thus the costs are:
Test #1 24Lb washed 13 cents in water; 2.6 cents in elect COST=0.65 cents per Lb
Test #2 16Lb washed 11 cents in water; 2.2 cents in elect COST=0.82 cents per Lb
Test #3 1.7 Lb washed 8 cents in water; 1.3 cents in elect COST=5.5 cents per Lb
One pays a "penality" of (13+ 2.6)- (8 +1.3) = 6.3 cents by using a paltry little load.

Test#1 24 Lbs (11 Kg) 13 US gallons ( 49 L ) used 0.18 KWHR used 55 minute total cycle. Machine sensed this as 2 out of 4 bars as a load.
Test#2 16 Lbs (7 Kg) 11 US gallons (42 L) used 0.15 KWHR used 55 minute total cycle. Machine sensed this as 1 out of 4 bars as a load.
Test#3 1.5 to 2 Lbs (0.8 Kg) 8 US gallons (30 L)used 0.09 KWHR used 20 minute total cycle. Machine sensed this as 1 out of 4 bars as a load.
Tests #1 and #2 were with warm wash and cold rinse; Test #3 was a short wash with hot wash and cold rinse.
Note both the power and water used varies with the load level and one uses more water and power per Lb of clothes with a smaller load.
Here water is about a penny a gallon; electric rates are about 14.5 cents/kwhr
Thus the costs are:
Test #1 24Lb washed 13 cents in water; 2.6 cents in elect COST=0.65 cents per Lb
Test #2 16Lb washed 11 cents in water; 2.2 cents in elect COST=0.82 cents per Lb
Test #3 1.7 Lb washed 8 cents in water; 1.3 cents in elect COST=5.5 cents per Lb
One pays a "penality" of (13+ 2.6)- (8 +1.3) = 6.3 cents by using a paltry little load.
