No natural gas here...
We live in the country, houses are about 1/2 to 1 mile away from each other. We also had to blast for our foundation, the ground is full of rock and boulders, making putting in the lines nearly impossible.
We have a 1000 gallon burried propane (LP, liquified petroleum) gas tank in the yard that a truck comes and fills up. This year it looks like were going to pay between 2.49 to 2.69 per gallon of LP gas. Last winter we used about 2500 gallons to heat the house. Under pressue the propane is liquid. As soon as you open a "tap" up to ambient pressure, the liquid gas in the tank "boils" and produces vapors. It is these vapors that pass thru the piping within our house to all our appliances. We heat our water, fuel our stove and clothes dryer and heat the house with the propane. For heating we have two forced air furnaces, one in the basement that serves the basement and the first floor and the other in the attic which serves the second floor. One downfall of propane is that it has less BTU's per given volume than natural gas does. To compensate, the orifice must be changed in appliances to accomodate LP vs. Natural gas. Since the orifice is bigger, you get a bigger, stronger flame. The first time I dried a load of clothes in our LG Gas dryer, it sounded like a jet plane taking off in our laundry room. So much so in fact, that I actually called LG to come out and check the dryer. The service tech told me that LP is just louder than natural gas.