I Know It's a Long Shot...

Automatic Washer - The world's coolest Washing Machines, Dryers and Dishwashers

Help Support :

I have a few of the green-capped bottles!

I found them in a box in my Dad's farmhouse when he sold it two years ago and I was helping him move! I will get a picture of them this weekend and post it here (they are located in my country home and I only get there on weekends). I think there are 5 or 6, but you will see for sure when I post the photo!
 
Well, so far I have only found one green capped one at home. I forgot to check when I was at my mom's on Friday. I'm hoping one of her former caregivers didn't make a clean sweep through the spice racks one day when she was bored . . .

I'll report in again after swinging by my mom's.

Ralph
 
Living in the past?????

I don't believe anybody at AW is living in the past. We have recognized some good points of our material culture in America that are useful tools of our recent past that we recognize and enjoy. We do not need to explain it. We are keeping that part of our Culture alive. And we share ideas and have dialog.

The real question is why are you here to question us?

That was a downright insult to every member here.

What contribution have you made to our or any society? Are you old enough to know what a contribution is really? All I see from you is attitude and no doubt you ill have a smart A** answer. You are typical for a no-nothing of your generation.

Grow up, get a life and work for living, spoiled brat.
 
you beat me to it...

Toggle beat me to it. I was at the store today, needed some grated Sage for my pork roast and say the Organic McCormic spices had the original green caps, price wasn't that much different.
 
Get the portable defribulator!

~Which of those spices is REALLY $621.33, $60.69, and $58.56???

I do believe it is PER POUND (16 ounces). One typically buys just a portion of an ounce at a time!

Sometimes prices are per 100 count (or toher odd units), so one really has to read pricing labels!

Last night I found Barilla brand pasta on sale for $0.69 per pound. So a one pound box is.... DING DING DING DING $0.69.
WHOLE WHEAT Barilla brand pasta is also $0.69 PER BOX, BUT FOR 12 ounces (3/4 or a pound at $0.92 per pound.) Tricky, huh?

So basically those truth-in-labeling pricing tags in my state can be VERY misleading, if you are not thinking.

My favorite is that, let's say, for canned tomato sauce, one brand is priced in ounces, another in pounds and a third in quarts. So the law had been effectively circumvented. Comparison shopping (the intent of the law) is not so easy.
 
5 bottles located in my basement!

Sorry for the delay in getting this posted, but here is a picture of 5 of the green-topped spice bottles. If you are interested, please send me an email ([email protected]).
I am not sure how old they are but for sure, the two on the right side of the picture are pre-1970 (unilingual English product labels, in Imperial meaurements, and no 6-character Postal Codes!).
I am in and out of town again this week (damned job!!), but I am always able to receive and reply to my emails.

2-5-2008-07-31-42--turquoisedude.jpg
 

Latest posts

Back
Top